Christian Seltmann , Weiden (Wiedeń) - historia

Christian Seltmann , Weiden  - historia

Christian Wilhelm Seltmann urodził się w 1870 roku w małym, niemieckim miasteczku Schlottenhof niedaleko Arzberg. To tam nauczył się podstaw garncarstwa, obserwując swojego ojca w rodzinnej firmie dekoratorskiej. Miało to na niego ogromny wpływ i ukształtowało resztę jego kariery zawodowej.

Był praktykantem w różnych fabrykach porcelany i stopniowo uczył się wszystkich aspektów produkcji, dekorowania oraz handlu. Pracując dla fabryki w Arzberg'u w wolnym czasie z powodzeniem projektował i dekorował porcelanę. W nagrodę za zaprojektowanie porcelanowej misy, która przyciągnęła nawet uwagę klientów z USA, został wysłany do szkoły technicznej w Teplitz-Schönau.

Christian Seltmann posiadał wyjątkowy talent i wyczucie rynku dzięki temu w 1896 roku, w wieku zaledwie 26 lat został kierownikiem fabryki porcelany w Arzberg, w której pracował przez następne 5 lat. W tym samym, 1896 roku przyszedł też na świat jego pierwszy syn - Wilhelm a w 1899 roku, drugi syn - Heinrich.

Jednak Christianowi nie podobał się nadzór właścicieli fabryki, którzy nie zostawili mu wystarczająco dużo miejsca na realizację własnych pomysłów i po zobaczeniu sukcesu jaki odniósł jego brat Karl, który założył własną wytwórnię porcelany "Keramik- und Porzellanfabrik Karl Seltmann" w ich rodzinnym mieście Schlottenhof, postanowił otworzyć własną fabrykę wraz ze swoim najstarszym bratem Johannem (Johann Seltmann w tym czasie także zajmował się garncarstwem i wynajmował fabrykę w Waldau).

W roku 1901 Christian i Johann Seltmann otworzyli wspólnie biznes w Vohenstrauss. W ciągu kilku lat ich porcelana stała się sławna nie tylko w Niemczech ale także poza granicami kraju. O popycie na ich porcelanę może świadczyć fakt iż zaledwie po kilku latach działalności zatrudniali ok 600 osób żeby sprostać zamówieniom. Po prawie 10 latach wspólnego biznesu drogi braci rozeszły się. Powodem było iż Johann chciał przekształcić firmę w spółkę akcyjną a Christian nie zgadzał się na to, chcąc żeby firma pozostała firmą rodzinną.

W 1910 roku Christian Seltmann założył w Weiden fabrykę porcelany Christiana Seltmanna produkującą porcelanę zarówno konsumencką jak i luksusową. Początkowo fabryka wyposażona była w trzy okrągłe piece ale z powodu popularności jaką cieszyła się produkowana przez niego porcelana,  w 1913 roku fabryka została powiększona o kolejne dwa. Fabryka zatrudniała w tym czasie już 320 osób. Ponieważ Christian Seltmann był bardzo zainteresowany innymi dziedzinami produkcyjnymi, w 1920 roku założył własny zakład litograficzny w mieście Norymberga a następnie w 1921 roku otworzył hutę szkła Glasfabrik Marienhütte GmbH w Berlinie-Köpenick. Dzięki temu Firma Seltmann była jednym z pierwszych producentów porcelany, który nie tylko oferował wyroby porcelanowe, ale także dostarczył dodatkową gamę wyrobów ze szkła szlachetnego. 

Krótko po tym Christian Seltmann zginął w wypadku samochodowym w wieku 51 lat. Prowadzeniem firmy przez kolejnych kilka lat zajęła się wdowa po Christianie - Katharina Seltmann, W 1923 roku roku fabryka zatrudniała 630 osób. W tym samym roku starszy z synów Wilhelm (przyszły właściciel fabryki w Wiedniu) ożenił się z Marią (1903 -2005), z którą doczekali się wspólnie 2 synów i córki. W 1928 roku Katharina Seltmann doprowadziła do przejęcia i dołączenia do rodzinnego biznesu, kolejnej fabryki porcelany - Porzellanfabrik Schirnding A.G. w Schirnding (Bawaria). Wkrótce po tym Katharina wycofała się z prowadzenia biznesu a zarządzanie firmą podzieliła pomiędzy synów swoich i Christiana - Wilhelma i Heinricha.
Heinrich otrzymał przejętą wcześniej fabrykę Schirnding a znacznie bardziej doświadczony jako przedsiębiorca Wilhelm otrzymał fabrykę Weiden.

Wilhelm Seltmann, który odziedziczył kreatywność i ducha przedsiębiorczości po swoim ojcu, zdołał rozbudować to, co już istniało. W 1939 roku fabryka porcelany Porzellanfabrik Krummennaab została przyłączona do firmy w Weiden, a fabryka porcelany Porzellanfabrik Erbendorf została zakupiona w 1940 roku.

Podobnie jak wiele innych fabryk podczas II wojny światowej, fabryki Seltmanna straciły największą część siły roboczej w wyniku działań wojennych i zostały zmuszone do pracy z ograniczoną ilością surowców w połączeniu z koniecznością radzenia sobie z drastyczną zmianą popytu. Po zakończeniu wojny zakłady w Erbendorfie i Krummennaabie przez długi czas służyły jako zakwaterowanie dla żołnierzy amerykańskich, co w dużej mierze przyczyniło się do zniszczenia tych zakładów produkcyjnych i uczyniło je bezużytecznymi.

W roku 1953 Wilhelm Seltmann zaczął modernizować swoje fabryki.
W 1957 roku fabryka porcelany Christian Seltmann GmbH Weiden została głównym udziałowcem firmy Königlich privilegierten Porzellanfabrik Tettau założonej w 1794 roku., a rok później, (1958) jej jedynym właścicielem. W 1957 roku Wilhelm Seltmann otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, jako zewnętrzny dowód uznania i uznania za wielkie zasługi, jakie zdobył jako prezes Izby Przemysłowo-Handlowej ds. Gospodarki Górnego Palatynatu.

Dr. h.c. Wilhelm Seltmann zmarł 27 września 1967 roku, na zaraźliwą marskość wątroby.Podobnie jak jego ojciec wcześniej, nienawidził myśli o zarządzie zarządzającym firmą, więc w ramach swojej ostatniej woli stwierdził, że nigdy nie chciał, aby firma przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną i zawsze powinien pozostać firmą rodzinną. Spadkobiercy uszanowali jego życzenie a firma Seltmann przetrwała jako czysto rodzinna firma w przemysłowym krajobrazie Górnego Palatynatu.  

W 1982 roku pan Gerhard Döhrling został kierownikiem technicznym fabryki, którą kierował aż do przejścia na emeryturę w 2003 roku.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku grupa Seltmann (reprezentowana przez oddział w Tettau) przejęła cztery stare fabryki w Turyngii:

  • Aelteste Volkstedter Porzellanmanufaktur (założona w 1762 r.)
  • Unterweißbacher Werkstätten für Porzellankunst (założona w 1882 r.)
  • Porzellanmanufaktur Scheibe Alsbach (założona w 1882 r.)
  • Porzellanmanufaktur Plaue(założona w 1817r.)

Wszystkie one w roku 2007 zostały przekształcone w Gläsernen Porzellanmanufaktur w miejscowości Rudolstadt, Turyngia. Oprócz głównej fabryki w Wiedniu wciąż istnieje również fabryka w Erbendorf. Do koncernu Seltmann należy również wytwórnia piasku kwarcowego Weissenbrunn.

W swoje 90. urodziny w 1993 r. Maria Seltmann przekazała prawie cały swój prywatny majątek w wysokości kilku milionów swojej fundacji. Fundacja Marii Seltmann jest nadal największą prywatną fundacją w historii Wiednia. 

Grupa Christian Seltmann Weiden jest dziś jednym z największych producentów porcelany w Niemczech.  

Aktualnie Seltmann jest właścicielem sześciu marek:

- Seltmann Weiden Haushalt

- Seltmann Weiden Hotel

- Seltmann Weiden System

- Koniglich Tettau

- Glaserne Porzellanmanufaktur


Artykuł powstał przy pomocy informacji ze stron: Wikipedia  Seltmann  PM&M

 

Komentarze