A.B. Jones & Sons - historia
Fabryka: Grafton Works przy Malborough Road (niedaleko Wood Street) w Longton, Stoke-on-Trent, Staffordshire, Anglia.
Lata działalności:1876 - 1966
Nazwy handlowe: Grafton, Royal Grafton
A.B. Jones & Sons była manufakturą zajmującą się produkcją porcelany i ceramiki. Założycielem był Alfred Bailey Jones, który zaczynał jako dekorator i sprzedawca ceramiki w 1876 roku (prawdopodobnie w Eagle Works, Station Square, Longton). W 1900 roku zbudował fabrykę Grafton Works i rozpoczął produkcję porcelany i ceramiki.
W latach 1905-1906 Alfred Bailey Jones sprawował urząd Burmistrza w mieście Longton, jednocześnie był ostatnim burmistrzem tego miasta zanim połączyło się z sąsiednimi miastami garncarskimi i przyjęło nazwę Stoke on Trent.
Niedługo po otwarciu manufaktury dołączyli do niego jego dwaj synowie: A.B. Jones (junior) i W.B. Jones,
w 1940 roku zmarł Alfred Bailey Jones (senior), zarządzanie firmą przejął po nim jego syn
A.B. Jones (junior) i kierował nią aż do swojej śmierci w 1956 roku. Po nim kierownictwo przejął jego syn Alfred Leslie Jones.
A.B. Jones & Sons produkowali bardzo dobrej i wysokiej jakości porcelanę, ich wyroby wyróżniały się jakościowo spośród kilkuset innym manufaktur. Jednocześnie ich bogaty asortyment oraz w miarę przystępne ceny sprawiły iż ich porcelana była bardzo popularna wśród rodzin z klasy średniej
Nazwą handlową jaką używali do oznaczania swoich wyrobów było "Grafton" do czasu aż od Królowej Marii (Mary) uzyskali przywilej "Royal Warrants" a tym samym używania wyrazu "Royal" do oznaczania swoich wyrobów. Nazwa "Grafton" została zastąpiona "Royal Grafton".
Kryzys w firmie rozpoczął się po II Wojnie Światowej. Kiedy Alfred Leslie Jones powrócił z wojska (służył w brytyjskim RAF jako pilot instruktor). doszedł do wniosku, że firma pozostaje daleko w tyle w stosunku do konkurencyjnych manufaktur, modernizacja jej pochłonie ogromne środki finansowe, których nie posiada ponieważ drastycznie spadła sprzedaż ich produktów, więc postanowił sprzedać biznes.
W roku 1967 nowym właścicielem został Crown House Glass Ltd.- Crown House Tableware (należały do nich już takie marki jak: Dema glass, Denby, Edinburgh Crystal i Thomas Webb Crystal). Nazwa manufaktury A.B. Jones & Sons pozostała bez zmian jak i używana nazwa handlowa "Royal Grafton".
W 1971 roku firma została sprzedana nowozelandzkiej firmie Crown Lynn Potteries Ltd. i przemianowana na Crown Lynn Ceramics (UK) Ltd.
Crown Lynn Ceramics (UK) Ltd.
Lata działalności: 1971 - 1985
Nazwy handlowe: Royal Grafton China, Grafton China
W 1971 roku firma A.B. Jones & Sons Ltd (która do tego czasu była własnością Crown House Glass Ltd) została sprzedana nowozelandzkiej firmie Crown Lynn Potteries Ltd. i przemianowana na Crown Lynn Ceramics (UK) Ltd.
Nazwa handlowa Royal Grafton była nadal używana.
Royal Grafton China Ltd.
Lata działalności: 1885 - 1992
Nazwa handlowa: Royal Grafton
W 1985 roku firma została wykupiona przez jej kierownictwo i została przemianowana na Royal Grafton China Ltd. Partnerami byli Anthony Boulton, John Bullock i Stanley Nicholls.
W roku 1992 firma została przejęta przez John Tams Group.
Tams Group PLC/ Tams Group Ltd
Nazwy handlowe: Grafton Living by Tams, Royal Grafton by TamsFirma działała do 2006 roku.
Artykuł powstał przy pomocy materiałów ze stron: The Potteries, Figurines - Sculpture ( informacje od Roberta Jones'a - prawnuka Alfreda Baileya Jones'a) i Reference.com
Komentarze
Prześlij komentarz