Rosenthal Continental - historia, Philipp Rosenthal - biografia

Rosenthal Continental - historia

Philipp Rosenthal - biografia

 Wczesne lata

Philipp Rosenthal urodził się 6 marca 1855 roku w Werl, Arnsberg, North Rhine-Westphalia, Niemcy. Był synem Abrahama (1821-1902) handlarza, właściciela fabryki włókienniczej i Emilie Rosenthal z domu Meyer (1849 - 1892), rodzice z pochodzenia byli niemieckimi żydami. W 1872 roku razem ze swoim starszym bratem Maxem Adolfem (ur. 1852) wyjechał do USA gdzie w Nowym Yorku pracował m.in jako zmywacz, operator windy, chłopiec na posyłki, w Teksasie pracował jako kurier pocztowy.

W 1879 roku, w wieku 24 lat, wrócił do Niemiec jako przedstawiciel handlowy firmy z Detroit w USA, importującej porcelanę z Europy do USA.  Amerykanie byli zainteresowani zakupem na większą skalę dekorowanej porcelany, Philipp wpadł więc na pomysł skupowania "czystej" porcelany, dekorowania jej i sprzedawania Amerykanom.  Założył w Erkersreuth (Górna Frankonia) warsztat malowania porcelany. Kupował białą porcelanę – tzw. AGD – od Lorenza Hutschenreuthera i pomagał razem ze swoim starszym bratem Maxem Adolfem w przygotowywaniu jej do wysyłki. Głównym malarzem został niejaki Roth a pracownia mieściła się w piwnicy zamku Schloss Erkersreuth.

Dekoratornia porcelany stanowiła podwaliny pod przyszłą firmę Philippa Rosenthala, z których w 1891 roku powstała fabryka porcelany w Selb. 

Życie prywatne - Mathilde

Był dwukrotnie żonaty, w roku 1880 poślubił malarkę porcelany Mathilde Auerbach (ur. 1856), z którą doczekał się dwóch córek: Klary (ur. 1886, zm. 1934) i Anny. 

Klara urodziła się 1886 roku, wyszła za mąż za Siegfried'a Alexandra (Friedl) Zöllner'a (5 listopad 1983 - 17 sierpień 1935r. Augsburg, Niemcy), który był profesorem uniwersyteckim. Mieli dwoje dzieci: Margarete (Marga) Zöllner (23 lipiec 1914 - 10 maj 1999 r, zmarła w wieku 84 lat, w 1939 roku poślubiła stomatologa Giuseppe (Peppo) Galli (1908-1991), mieli jedno dziecko. Drugiem dzieckiem Klary był syn Walter Zöllner (ur. 2 czerwiec 1917 roku, zmarł w 1955 roku w Santiago de Chile / Chile w wieku 38 lat), ożenił się z Antoinette Wildbolz, nie mieli dzieci.
Klara Rosenthal zmarła 7 października 1934 roku w Ammersee/Niemcy w wieku 48 lat.

Anna, o młodszej córce Philippa nie znalazłam za wiele informacji jak na razie, na pewno urodziła się po 1886 roku i przed 1916 rokiem, bo wtedy przyszedł na świat jej młodszy, przyrodni brat oraz, że  była pisarką (poetką?). poślubiła mężczyzne o nazwisku Westermayer, z którym doczekała się dwóch synów o imionach : Kurt i Heinz. 

Rozwój firmy

W 1897 roku firma zmieniła nazwę na Porzellanfabrik Ph. Rosenthal & Co. AG, Selb i zbudowała kolejną fabrykę w Kronach (Górna Frankonia).
W 1908 roku Rosenthal kupił fabrykę porcelany F. Thomas (założona w 1904 roku w Marktredwitz)
W 1910 utworzono własny dział artystyczny do dekorowania figurek porcelanowych.

Biała Maria

Drugą żoną Philippa została Maria Carolina Franziska de Beurges-Rosenthal (z domu Franck) urodzona 26 listopada 1890 roku. Maria była córką radcy prawnego Philippa Rosenthala, o 35 lat młodszą od Philippa.  Mężem Marii był monachijski dr. med. Alfred Frank. W 1913 roku rozpoczął się romans Marii z Philippem a w 1916 roku w wieku 26 lat wyszła za mąż za Rosenthala. W tym samym roku wcześniej rozwiódł się z nią mąż  a później urodził się syn, jej i Philippa Rosenthala czyli Philipp Rosenthal junior.  Z Alfredem miała syna którego adoptował Philipp Rosenthal.

Wraz z przyjściem na świat syna, Philipp, odtąd senior, doczekał się wreszcie  dziedzica i spadkobiercy ( z wcześniejszego małżeństwa miał dwie córki).
Ten sam 1916 rok, zaobfitował w jeszcze jedno, doniosła dla Rosenthala wydarzenie a mianowicie zaprojektował serwis porcelany, który do dzisiaj jest najsłynniejszym produktem jego firmy. Nazwa serwisu to "Maria" nadana mu na cześć jego żony.

Inspiracją dla Philipa był nabyty przez niego w czasie podróży po Anglii srebrny serwis z 1815 roku. Cechą charakterystyczną był oktagonalny kształt dzbanków i filiżanek oraz również ośmiokątna forma talerzy. Ponadto dekorację na krawędziach wszystkich elementów tworzy bondiura z kwiatów
śródziemnomorskiego owocu granatu.
Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów i składa się z ponad 80 elementów, można go kupować na „sztuki”, co jest bardzo istotne przy kompletowaniu zastawy.Do dnia dzisiejszego jest najczęściej kupowanym serwisem na świecie.

Kolekcja Maria, bez zdobień, to właśnie BIAŁA MARIA.

W jej historii pojawiały się różne dekoracje.
Maria Sommerstrauss - jeden z najstarszych dekorów, kiedyś najczęściej kupowany prezent ślubny, pełne uroku wiosenne kwiaty – produkcja wstrzymana w 2014
  • Maria St. Germain – kolekcja w kolorze bieli i wanilii, z delikatnymi złoceniami, niezwykle wykwintna i elegancka
  • Maria Crystal – doskonałe uzupełnienie porcelanowej kolekcji, kryształowe elementy: miseczki w kilku wielkościach, patery, talerzyki i świeczniki dodają blasku i luksusu
  • Maria Black – w 2010 roku  siedem przedmiotów z kolekcji Maria zostało wykonanych z czarnej porcelany. Powstała niezwykle odważna, wpisująca się w najnowsze tendencje kolorystyczne mini kolekcja w limitowanej edycji: cukiernica, mlecznik, kubek, wazon, kieliszek na jajko, solniczka, pieprzniczka.
  • Maria Róża – najnowsza dekoracja w pastelach i różach, niezwykle subtelna i romantyczna

 Powiększanie porcelanowego imperium

W 1917 roku Rosenthal kupił firmę porcelanową Zeidler & Co.

W 1919 roku Philipp senior kupił willę, przy wschodnim brzegu jeziora Starnberg. Willa, czterokondygnacyjny budynek z czterospadowym dachem, utrzymany w malowniczym i romantycznym stylu późnego historyzmu, została zbudowana w 1897 roku przez Johanna Michaela Fischhabera dla malarza Theodora Rikoffa, o którym mówi się, że był częstym gościem kompozytora Maxa Regera. Przeróbki dokonano w 1913 roku dla kolejnego właściciela, dr. Fritz Stahlmann, Rentier z Monachium autorstwa architekta Bernharda Borsta, współtwórcy osiedla mieszkaniowego „Borstei”
w Monachium,

"Fryderyka"

W 1921 roku firma nabyła pakiet kontrolny Krister Porzellanmanufaktur (KPM Krister) w Wałbrzychu (Śląsk) a w 1930 roku stała sie jej właścicielem. To właśnie wtedy powstało drugie największe, porcelanowe dzieło Philipa Rosenthala a mianowicie "Friederike" czyli Fryderyka. Zaprojektowana przez niego w 1934 roku, fason neobarokowy z cudownym liściem akantu wytłaczanym w masie, rozbudowany do ponad 80 elementów, ponad 200 dekoracji, głównie kwiatowych, bogate złocenia. Do sprzedaży serwis trafił w 1936 roku jednakże Philipp nie doczekał już sukcesu jaki odniósł jego najnowszy projekt. Co do fabryki Krister to została zamknięta w 1945 roku, ale marka została reaktywowana w 1951 roku i używana do 1971 roku.  

III Rzesza

W 1934 roku w Niemczech nastały rządy "Trzeciej Rzeszy" i Philipp Rosenthal ze względu na żydowskie korzenie został ubezwłasnowolniony i zmuszony do opuszczenia firmy. Dokładne tło tych wydarzeń wyglądało następująco: W 1933 roku  Hitler został kanclerzem III rzeszy,  wprowadzając swoją politykę w stosunku do osób pochodzenia żydowskiego, dlatego Philip Rosenthal mimo, że był katolikiem, miał być usunięty ze swojej firmy. W trosce o pieniądze pochodzące ze sprzedaży i eksportu sprawę załatwiono w bardzo pokątny sposób,wykorzystując w tym celu waści rodzinne pomiędzy Philipem Rosenthalem a rodzinami jego córek z poprzedniego małżeństwa, Anny i Klary. Ponieważ rodziny jego córek z pierwszego małżeństwa, Klary i Anny, według Philippa mogły stanowić przeszkodę dla prawidłowego funkcjonowania manufaktury, swym spadkobiercą Rosenthal uczynił syna swojej drugiej żony - Marii. W ten sposób miał on posiadać realną władzę i wpływ na zarządzanie firmą. Philipp jeszcze w 1934 roku dobrowolnie zrezygnował z przewodnictwa w spółce, willę Berger przekazał żonie - Marii, a 24 letniemu pasierbowi nadał nadzwyczajne pełnomocnictwa, które ustanawiały go zarządca majątku Philippa, planował także wprowadzić go do rady nadzorczej spółki.W odpowiedzi na decyzję dziadka, synowie Anny Rosenthal złożyli do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie Philippa. W toku kilkuletniego postępowania sędzia III Rzeszy w roku 1937 zasądził wstecz, iż Philipp Rosenthal w 1934 roku „w wyniku głębokich zmian tętniczych związanych z wiekiem doznał nieodwracalnych zmian w mózgu” i ubezwłasnowolnił go.


W 1936 r. firma kupiła producentów porcelany Waldershof and Thomas w Weidenberg-Sophienthal. 

 
Philipp Rosenthal zmarł 30 marca 1937 roku z wieku 82 lat w Bonn, Cologne, North Rhine-Westphalia, Niemcy.

Maria  wkrótce wyszła ponownie za mąż za francuskiego księcia Guillaume-Henri Henri Louis de Beurges, w Cannes, nie mieli dzieci. Zmarła w październiku 1975 roku.


W 1939 roku firma zmieniła nazwę na Rosenthal Porzellan AG.

Philipp Rosenthal junior 

W 1950 roku do firmy dołączył syn Philippa Rosenthala - Philipp Rosenthal junior, jako menadżer ds. reklamy.
W 1953 roku Rosenthal AG kupił zamek Erkersreuth - swoją pierwszą siedzibę.
W 1965 roku wybrano jednolitą nazwę dla wszystkich produktów Rosenthal Glas & Porzellan AG 
W 1969 roku została skrócona do Rosenthal AG. 
W 1972 roku Philip Rosenthal założył w Espelkamp fabrykę mebli Rosenthal Einrichtung.
W 1979 Rosenthal obchodzi swoje 100-lecie istnienia.
W 2009 roku fabryka mebli została przemianowana na Philip Möbelmanufaktur GmbH, a w 2013 roku przemianowana na Fröscher GmbH & CO. KG. Rosenthal 
W 1997 roku Rosenthal AG był w 90% własnością brytyjsko-irlandzkiej grupy 
Waterford Wedgwood.
W 2000 roku firma przejęła markę Hutschenreuther i Hutschenreuther-Werk B w Selb (założona w 1814 roku). Spółka, w obliczu niewypłacalności w następstwie upadku Waterford Wedgwood, złożyła wniosek o upadłość w dniu 9 stycznia 2009 r. Kolejne postępowanie upadłościowe Rosenthal AG zostało wszczęte w dniu 1 kwietnia 2009 r

W 2001 roku zmarł Philip Rosenthal junior. 

Współczesność

20 lipca 2009 r. ogłoszono sprzedaż włoskiemu producentowi gospodarstwa domowego Sambonet Paderno. Założona 1 sierpnia 2009 r. Rosenthal GmbH jest niezależną spółką grupy Sambonet-Paderno.
W 2013 roku Rosenthal kupił markę porcelany  Arzberg.

Materiały pochodzą ze stron:  Wikipedia , Deutsche Biographie – Onlinefassung Autor Wolfgang Schilling, Geni, Funf Seen Land, Geneanet oraz Rosenthal
 


Komentarze