Rosenthal Continental - historia
Philipp Rosenthal - biografia
Wczesne lata
Philipp Rosenthal urodził się 6 marca 1855 roku w Werl, Arnsberg, North Rhine-Westphalia, Niemcy. Był synem Abrahama (1821-1902) handlarza, właściciela fabryki włókienniczej i Emilie Rosenthal z domu Meyer (1849 - 1892), rodzice z pochodzenia byli niemieckimi żydami. W 1872 roku razem ze swoim starszym bratem Maxem Adolfem (ur. 1852) wyjechał do USA gdzie w Nowym Yorku pracował m.in jako zmywacz, operator windy, chłopiec na posyłki, w Teksasie pracował jako kurier pocztowy.
W 1879 roku, w wieku 24 lat, wrócił do Niemiec jako przedstawiciel handlowy firmy z Detroit w USA, importującej porcelanę z Europy do USA. Amerykanie byli zainteresowani zakupem na większą skalę dekorowanej porcelany, Philipp wpadł więc na pomysł skupowania "czystej" porcelany, dekorowania jej i sprzedawania Amerykanom. Założył w Erkersreuth (Górna Frankonia) warsztat malowania porcelany. Kupował białą porcelanę – tzw. AGD – od Lorenza Hutschenreuthera i pomagał razem ze swoim starszym bratem Maxem Adolfem w przygotowywaniu jej do wysyłki. Głównym malarzem został niejaki Roth a pracownia mieściła się w piwnicy zamku Schloss Erkersreuth.
Dekoratornia porcelany stanowiła podwaliny pod przyszłą firmę Philippa Rosenthala, z których w 1891 roku powstała fabryka porcelany w Selb.
Życie prywatne - Mathilde
Był dwukrotnie żonaty, w roku 1880 poślubił malarkę porcelany Mathilde Auerbach (ur. 1856), z którą doczekał się dwóch córek: Klary (ur. 1886, zm. 1934) i Anny.
Rozwój firmy
W 1897 roku firma zmieniła nazwę na Porzellanfabrik Ph. Rosenthal & Co. AG, Selb i zbudowała kolejną fabrykę w Kronach (Górna Frankonia).
W 1908 roku Rosenthal kupił fabrykę porcelany F. Thomas (założona w 1904 roku w Marktredwitz)
W 1910 utworzono własny dział artystyczny do dekorowania figurek porcelanowych.
Biała Maria
Drugą żoną Philippa została Maria Carolina Franziska de Beurges-Rosenthal (z domu Franck) urodzona 26 listopada 1890 roku. Maria była córką radcy prawnego Philippa Rosenthala, o 35 lat młodszą od Philippa. Mężem Marii był monachijski dr. med. Alfred Frank. W 1913 roku rozpoczął się romans Marii z Philippem a w 1916 roku w wieku 26 lat wyszła za mąż za Rosenthala. W tym samym roku wcześniej rozwiódł się z nią mąż a później urodził się syn, jej i Philippa Rosenthala czyli Philipp Rosenthal junior. Z Alfredem miała syna którego adoptował Philipp Rosenthal.
Wraz z przyjściem na świat syna, Philipp, odtąd senior, doczekał się wreszcie dziedzica i spadkobiercy ( z wcześniejszego małżeństwa miał dwie córki).
Ten sam 1916 rok, zaobfitował w jeszcze jedno, doniosła dla Rosenthala wydarzenie a mianowicie zaprojektował serwis porcelany, który do dzisiaj jest najsłynniejszym produktem jego firmy. Nazwa serwisu to "Maria" nadana mu na cześć jego żony.
Inspiracją dla Philipa był nabyty przez niego w czasie podróży po Anglii
srebrny serwis z 1815 roku. Cechą charakterystyczną był oktagonalny
kształt dzbanków i filiżanek oraz również ośmiokątna forma talerzy.
Ponadto dekorację na krawędziach wszystkich elementów tworzy bondiura z
kwiatów
śródziemnomorskiego owocu granatu.
Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów i składa się z ponad 80 elementów, można go kupować na „sztuki”, co jest bardzo istotne przy kompletowaniu zastawy.Do dnia dzisiejszego jest najczęściej kupowanym serwisem na świecie.
W jej historii pojawiały się różne dekoracje.
Maria Sommerstrauss - jeden z najstarszych dekorów, kiedyś najczęściej kupowany prezent ślubny, pełne uroku wiosenne kwiaty – produkcja wstrzymana w 2014
- Maria St. Germain – kolekcja w kolorze bieli i wanilii, z delikatnymi złoceniami, niezwykle wykwintna i elegancka
- Maria Crystal – doskonałe uzupełnienie porcelanowej kolekcji, kryształowe elementy: miseczki w kilku wielkościach, patery, talerzyki i świeczniki dodają blasku i luksusu
- Maria Black – w 2010 roku siedem przedmiotów z kolekcji Maria zostało wykonanych z czarnej porcelany. Powstała niezwykle odważna, wpisująca się w najnowsze tendencje kolorystyczne mini kolekcja w limitowanej edycji: cukiernica, mlecznik, kubek, wazon, kieliszek na jajko, solniczka, pieprzniczka.
- Maria Róża – najnowsza dekoracja w pastelach i różach, niezwykle subtelna i romantyczna
Powiększanie porcelanowego imperium
W 1917 roku Rosenthal kupił firmę porcelanową Zeidler & Co.
W 1919 roku Philipp senior kupił willę, przy wschodnim brzegu jeziora Starnberg. Willa, czterokondygnacyjny budynek z czterospadowym dachem, utrzymany w malowniczym i romantycznym stylu późnego historyzmu, została zbudowana w 1897 roku przez Johanna Michaela Fischhabera dla malarza Theodora Rikoffa, o którym mówi się, że był częstym gościem kompozytora Maxa Regera. Przeróbki dokonano w 1913 roku dla kolejnego właściciela, dr. Fritz Stahlmann, Rentier z Monachium autorstwa architekta Bernharda Borsta, współtwórcy osiedla mieszkaniowego „Borstei”
w Monachium,
"Fryderyka"
W 1921 roku firma nabyła pakiet kontrolny Krister Porzellanmanufaktur (KPM Krister) w Wałbrzychu (Śląsk) a w 1930 roku stała sie jej właścicielem. To właśnie wtedy powstało drugie największe, porcelanowe dzieło Philipa Rosenthala a mianowicie "Friederike" czyli Fryderyka. Zaprojektowana przez niego w 1934 roku, fason neobarokowy z cudownym liściem akantu wytłaczanym w masie, rozbudowany do ponad 80 elementów, ponad 200 dekoracji, głównie kwiatowych, bogate złocenia. Do sprzedaży serwis trafił w 1936 roku jednakże Philipp nie doczekał już sukcesu jaki odniósł jego najnowszy projekt. Co do fabryki Krister to została zamknięta w 1945 roku, ale marka została reaktywowana w 1951 roku i używana do 1971 roku.
III Rzesza
W 1934 roku w Niemczech nastały rządy "Trzeciej Rzeszy" i Philipp Rosenthal ze względu na żydowskie korzenie został ubezwłasnowolniony i zmuszony do opuszczenia firmy. Dokładne tło tych wydarzeń wyglądało następująco: W 1933 roku Hitler został kanclerzem III rzeszy, wprowadzając swoją politykę w stosunku do osób pochodzenia żydowskiego, dlatego Philip Rosenthal mimo, że był katolikiem, miał być usunięty ze swojej firmy. W trosce o pieniądze pochodzące ze sprzedaży i eksportu sprawę załatwiono w bardzo pokątny sposób,wykorzystując w tym celu waści rodzinne pomiędzy Philipem Rosenthalem a rodzinami jego córek z poprzedniego małżeństwa, Anny i Klary. Ponieważ rodziny jego córek z pierwszego małżeństwa, Klary i Anny, według Philippa mogły stanowić przeszkodę dla prawidłowego funkcjonowania manufaktury, swym spadkobiercą Rosenthal uczynił syna swojej drugiej żony - Marii. W ten sposób miał on posiadać realną władzę i wpływ na zarządzanie firmą. Philipp jeszcze w 1934 roku dobrowolnie zrezygnował z przewodnictwa w spółce, willę Berger przekazał żonie - Marii, a 24 letniemu pasierbowi nadał nadzwyczajne pełnomocnictwa, które ustanawiały go zarządca majątku Philippa, planował także wprowadzić go do rady nadzorczej spółki.W odpowiedzi na decyzję dziadka, synowie Anny Rosenthal złożyli do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie Philippa. W toku kilkuletniego postępowania sędzia III Rzeszy w roku 1937 zasądził wstecz, iż Philipp Rosenthal w 1934 roku „w wyniku głębokich zmian tętniczych związanych z wiekiem doznał nieodwracalnych zmian w mózgu” i ubezwłasnowolnił go.
W 1936 r. firma kupiła producentów porcelany Waldershof and Thomas w Weidenberg-Sophienthal.
Philipp Rosenthal zmarł 30 marca 1937 roku z wieku 82 lat w Bonn, Cologne, North Rhine-Westphalia, Niemcy.
Maria wkrótce wyszła ponownie za mąż za francuskiego księcia Guillaume-Henri Henri Louis de Beurges, w Cannes, nie mieli dzieci. Zmarła w październiku 1975 roku.
W 1939 roku firma zmieniła nazwę na Rosenthal Porzellan AG.
Philipp Rosenthal junior
W 1950 roku do firmy dołączył syn Philippa Rosenthala - Philipp Rosenthal junior, jako menadżer ds. reklamy.
W 1953 roku Rosenthal AG kupił zamek Erkersreuth - swoją pierwszą siedzibę.
W 1965 roku wybrano jednolitą nazwę dla wszystkich produktów Rosenthal Glas & Porzellan AG
W 1969 roku została skrócona do Rosenthal AG.
W 1972 roku Philip Rosenthal założył w Espelkamp fabrykę mebli Rosenthal Einrichtung.
W 1979 Rosenthal obchodzi swoje 100-lecie istnienia.
W 2009 roku fabryka mebli została przemianowana na Philip Möbelmanufaktur GmbH, a w 2013 roku przemianowana na Fröscher GmbH & CO. KG. Rosenthal
W 1997 roku Rosenthal AG był w 90% własnością brytyjsko-irlandzkiej grupy
Waterford Wedgwood.
W 2000 roku firma przejęła markę Hutschenreuther i Hutschenreuther-Werk B w Selb (założona w 1814 roku). Spółka, w obliczu niewypłacalności w następstwie upadku Waterford Wedgwood, złożyła wniosek o upadłość w dniu 9 stycznia 2009 r. Kolejne postępowanie upadłościowe Rosenthal AG zostało wszczęte w dniu 1 kwietnia 2009 r
W 2001 roku zmarł Philip Rosenthal junior.
Współczesność
20 lipca 2009 r. ogłoszono sprzedaż włoskiemu producentowi gospodarstwa domowego Sambonet Paderno. Założona 1 sierpnia 2009 r. Rosenthal GmbH jest niezależną spółką grupy Sambonet-Paderno.
W 2013 roku Rosenthal kupił markę porcelany Arzberg.
Materiały pochodzą ze stron: Wikipedia , Deutsche Biographie – Onlinefassung
Autor
Wolfgang Schilling, Geni, Funf Seen Land, Geneanet oraz Rosenthal
Komentarze
Prześlij komentarz