MOSA Maastricht Holandia
Firma została założona w 1883 roku przez Huberta Gérarda Louisa (Ludwika I) Regouta, piątego syna Petrusa Laurentiusa Regouta, wraz z jego synem Louisem II Regoutem.W tym czasie fabryka znajdowała się na terenie gminy Meerssen; obecnie jest to dzielnica Wyckerpoort w Maastricht. Firma początkowo nosiła nazwę Louis Regout & Zonen (synowie) i była pierwszą holenderską fabryką porcelany w 1883 roku.
Początkowo produkowano głównie niebieską chińską imitację porcelany. Ceramiczne płytki ścienne zaczęto produkować w1888 roku. Fabryka porcelany nosiła wówczas nazwę Mosa Porcelain.
W 1902 r. Powstała huta szkła Stella. W 1905 roku w Mosa Porcelain pracowało 480 osób.
W 1913 roku nowym dyrektorem został Louis III Regout, syn Ludwika II.
I Wojna Światowa przyniosła trudności z zaopatrzeniem w surowce i paliwa. Kontynuowano jednak produkcję i pomyślnie wkroczyli na rynek porcelany elektrotechnicznej, np. Izolatorów.
Po I Wojnie Światowej nastąpiła ponowna ekspansja, a od 1925 roku produkowano także angielskie serwisy do herbaty. Huta szkła Stella po wielu latach przynoszących straty połączyła się w 1925 roku z hutą szkła z De Sphinx do N.V. Kristalunie.
Produkcja ceramiki rozpoczęła się w 1932 roku,
gdy popyt na porcelanę spadł. II Wojna Światowa ponownie spowodowała niedobór surowców, a wielu pracowników było zatrudnionych z Niemiec. Fabryka została również zbombardowana tuż przed wyzwoleniem, ale w 1949 r. Powróciła do poziomu sprzed 1939 r.W 1947 roku zatrudniono projektanta ceramiki Edmonda Bellefroida, a następnie zaprojektowano i wyprodukowano usługi projektowe. Innymi projektantami przemysłowymi, którzy przez długi czas pracowali dla Mosa, byli Jef Schijns i Pieter Stockmans. Zwrócono również uwagę na produkcję płytek podłogowych, dla której w 1957 roku otwarto nową fabrykę w Limmel.
Fabryka płytek podłogowych REMA została zakupiona w 1965 roku. Została założona w 1888 roku przez Alfreda Regouta i znajdowała się w pobliżu Mosa, na południe od Spoorbrug aan de Maas. Artykuły sanitarne były również produkowane od 1903 roku. Dziesięć lat później zatrudniono 125 pracowników. Fabryka była ciężko zniszczona podczas bombardowania w 1944 r., Została zastąpiona w 1950 r. nowym budynkiem przez Alphons Boosten. Po przejęciu przez Mosę produkcja w tej lokalizacji została zakończona. W budynku fabryki przy Franciscus Romanusweg znajduje się obecnie supermarket i kilka dużych sklepów detalicznych.
W 1968 roku Mosa przestała być firmą rodzinną i stała się otwartą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
1972 ostatni członek rodziny Regout pożegnał się i firma stała się częścią grupy Thyssen Bornemisza.
W 1975 roku grupa ta sprzedała go działowi konstrukcyjnemu DSM.
W 1983 roku z okazji 100-lecia istnienia firma otrzymała oznaczenie „Royal”.
W 1984 roku DSM zbyło swój oddział budowlany, a Mosa stała się częścią brytyjskiej grupy inwestycyjnej Redland, która w 1991 roku odsprzedała go holdingowi France Alfa.W 1997 roku sprzedał go ponownie holenderskiej firmie inwestycyjnej.
Fabryki w Maastricht wyprodukowały w 2008 roku 5 milionów metrów kwadratowych płytek ściennych i podłogowych, głównie w segmencie luksusowym. 25 procent z tego zostało wyeksportowane za granicę. Oprócz salonu wystawowego o powierzchni ponad 1000 m² w Maastricht znajdują się salony w Amsterdamie, Frankfurcie, Berlinie i Londynie.
Mosa, wraz z kilkoma innymi firmami, jest jednym z ważniejszych pracodawców w stolicy Limburgii.
Porcelana z Maastricht
W 1996 roku został wydzielony oddział produkujący porcelanę, jednak ta nowa firma, Mosa Porselein NV, zbankrutowała w 2004 roku.
Następnie wznowiono działalność pod nazwą Maastricht Porcelain.
Komentarze
Prześlij komentarz